Czwartek, 25.4.2024
Name days: Jarosław / Marek
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Wieczornica w Droszewie z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek  i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

 

Uczniowie i przedszkolaki Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej  w Droszewie przedstawili przepiękną słowno – muzyczną opowieść o tym, jak Polska cierpiała i odważnie walczyła, by po wielu latach niewoli odzyskać upragnioną wolność. Spotkanie rozpoczęło się  odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Lidia Biela. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na odwagę i poświęcenie polskiej społeczności   w walce o odzyskanie wolności, które nastąpiło w 1918 roku. Pani dyrektor przybliżyła także zebranym rolę „Roty” jako pieśni, która wraz z „Mazurkiem Dąbrowskiego” odegrała i nadal odgrywa istotną rolę w kształtowaniu postawy patriotycznej, dbaniu o pamięć i tożsamość narodową. To słowa tychże pieśni pojawiały się na ustach Polaków, którzy w trudnych okresach naszej narodowej historii próbowali walczyć o polskość.

Montaż slowno - muzyczny rozpoczął się tańcem w wykonaniu przedszkolaków.  Następnie uczniowie naszej szkoły przedstawili losy Ojczyzny od rozbiorów aż do odzyskania przez Nią Niepodległości. Inscenizacje miały podniosły charakter, były  przeplatane  pieśniami patriotycznymi takimi jak: „Niepodległość” oraz „Mały Patriota”. Udział w uroczystości przyniósł  licznie zgromadzonej widowni wiele wzruszeń. Zaproszeni goście szczerze dziękowali dzieciom   za pamięć o tych ważnych dla Polski wydarzeniach. Jednocześnie byli dumni  z przedstawicieli młodego pokolenia, którzy rozumieją  i pielęgnują wspólne wartości, w szczególności patriotyzm.