Wtorek, 23.4.2024
Name days: Ilona / Jerzy / Wojciech
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Uroczystość z okazji Święta Szkoły

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

21 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Droszewie odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły. Młodzi aktorzy z klas V – VII zaprezentowali twórczość patronki oraz scenki z życia ucznia. Cała społeczność szkolna z uwagą wysłuchała także przemówienia Pani Lidii Bieli, po którym wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do obejrzenia kronik szkolnych, także tych sprzed kilkudziesięciu lat.

Wśród wielu wierszy napisanych przez Marię Konopnicką, których treść przypomniano podczas uroczystości, znalazły się: „Nad rzeczką”, „Parasol”, „Czy warto?”. A oto fragment jednego z nich:

Czy warto?

I cóż z tego, że geniusze
Nieśmiertelne dzieła tworzą,
Że myśliciel swoją duszę
Na świątynię zmienia bożą?

Ach! gdy wszelka rana ziemi
Bez ratunku jest otwartą,
Płakać łzami gorącemi,
Tęsknić, konać - czyż to warto?

Wiersze patronki naszej szkoły odznaczają się bogactwem form stylistycznych i pięknem języka, mają wysoką wartość literacką. Dzięki swej rytmiczności wiele z nich nadaje się do śpiewu i zabaw, do inscenizowania ruchem. To sprawia, że po utwory tej wybitnej poetki sięgają najmłodsi czytelnicy. Ponadto Konopnicka w wierszach dla dzieci pokazuje piękno otaczającego świata, potrafi zachwycać się otaczającą przyrodą, a jednocześnie wskazać na szacunek do ludzi i przyrody. Te oraz inne wartości, zapisane w Szkolnym Programie Wychowawczo – Profilaktycznym, są inspiracją do działań wychowawczych i na stałe wpisują się w tradycję naszej szkoły.