Czwartek, 25.4.2024
Name days: Jarosław / Marek
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

ŚWIĘTO SZKOŁY - 18.02.2022

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Nasza Szkoła Podstawowa im.  Marii Konopnickiej znajduje się w malowniczej wsi Droszew, która  położona jest w województwie wielkopolskim w powiecie ostrowskim w gminie Nowe Skalmierzyce. Początki tej placówki oświatowej zapisały się w historii już  w 1819 roku jako „dom szkolny”.

Dopiero w roku 1901 powstała tu prawdziwa szkoła, wybudowano wtedy i oddano do użytku nowy budynek, w którym znajdowały się dwie klasy. W czasie zaborów opiekę nad szkołą i dozór nad nauczaniem sprawował nauczyciel narodowości niemieckiej. Uczono wtedy w języku niemieckim, jedynie religia prowadzona była po polsku.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. nasza szkoła, tak samo jak inne w całej Polsce, miała problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry, której w ówczesnych czasach brakowało. Wszystkich przedmiotów wtedy uczyli u nas proboszcz i organista.

Przez kolejne lata szkoła  rozwijała się lokalowo jak i również  kadrowo, przybywało klas i wykwalifikowanych nauczycieli. Władze szkolne nawet planowały dalszą rozbudowę szkoły. Tę dynamikę i wspaniałe plany przerwał wybuch II wojny światowej, gdzie w czasie okupacji szkoła była zamknięta dla Polaków.

Po zakończeniu wojny 16 lutego 1945 r. odbyło się uroczyste otwarcie szkoły, wydarzenie to było ogromnym przeżyciem dla mieszkańców wsi. Po roku 1945 placówka zaczęła dynamicznie się rozwijać, do obwodu  szkoły przyłączono miejscowość Trkusów, sukcesywnie przeprowadzano remonty, zaczęto nauczać języka angielskiego a od 1950 języka niemieckiego.

W 1972 roku po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowano Ognisko Przedszkolne. Natomiast od września tegoż roku powstaje boisko do piłki siatkowej i skocznia w dal.

W 1992r. wybudowano mury pierwszej kondygnacji nowej szkoły. Po trzech latach przekazano do użytkowania  nowocześnie urządzony i bardzo dobrze wyposażony budynek.

24 lutego 2001 roku świętowaliśmy 100-lecie szkoły.

Cztery lata później 24 lutego 2005 roku zgodnie z wolą społeczności lokalnej patronką naszej szkoły została Maria Konopnicka. Najwybitniejsza poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyczka, publicystka, tłumaczka.   Urodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku , zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie.Maria Konopnicka część swojego życia spędziła w Kaliszu.

Od 16 marca 2007 roku nasza szkoła dzięki wielu sponsorom może poszczycić się wspaniałym sztandarem.

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej od samego początku jej powstania dynamicznie się rozwija i pięknieje w oczach, spełniając oczekiwania społeczności lokalnej. W dniu dzisiejszym jest bardzo dobrze wyposażona.Prowadzone są również  prace budowlane  w związku z powstaniem wielofunkcyjnego boiska szkolnego i placu zabaw.

Na przełomie lat historię szkoły tworzyli kierownicy i dyrektorzy:

1930 – Antoni Koszuka,

1931 – 1972 Franciszek Olejniczak,

1972 – 1975 Maciej Zydlewicz,

1975 – 1984  Gertruda Jaśkiewicz, 

1984 – 1989 Teresa Kaczmarek,

1989 – 1999 Teresa Kiełbik, 

1999 – nadal Lidia Biela

 

Z okazji święta szkoły całej społeczności szkolnej życzę:

-nauczycielom - wytrwałości w przekazywaniu wiedzy i satysfakcji z odkrywania talentów, entuzjazmu i pasji oraz zadowolenia z wykonywanej pracy,

- uczniom -  wysokich wyników w nauce, wytrwałości i osiągania wymarzonych celów w życiu,

- rodzicom – zadowolenia z dzieci, owocnej współpracy ze szkołą,

- pracownikom szkoły – zadowolenia z pracy i sukcesów z podjętych wyzwań.

 

 Lidia Biela

Dyrektor Szkoły Podstawowej

im. Marii Konopnickiej w Droszewie