Wtorek, 23.4.2024
Name days: Ilona / Jerzy / Wojciech
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Bądź z nami w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Drodzy Uczniowie ! tydzień temu aktywnie włączyliście się w akcję #skarpetkowe wyzwanie, daliście wyraz swojego szacunku i solidarności wobec osób z zespołem Downa i ich rodzin. Za to jeszcze raz pięknie dziękujemy!

Tym razem chcemy Was zachęcić do udziału w obchodach  Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który odbędzie się 2 kwietnia, czyli już w czwartek! Jak możemy pokazać swoje wsparcie dla osób
z autyzmem
? Bardzo prosto, wystarczy wziąć udział w akcji Polska na niebiesko!

2 kwietnia kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie.  Wystarczy, że tego dnia ubierzesz się na niebiesko, możesz też wykorzystać niebieskie balony, za zgodą rodzica zrobisz zdjęcie i wyślesz do nas. Podobnie jak w skarpetkowym wyzwaniu chcemy stworzyć naszą szkolną galerię – tym razem całą na niebiesko!Ponadto możecie działać w social mediach! Zmieńcie zdjęcie w tle oraz zdjęcie profilowe, używając niebieskiej nakładki! Niech wszyscy zobaczą, że wspieracie osoby z autyzmem! 

Żeby zrozumieć czym jest autyzm. Zastanów się….

…Czy zdarza Ci się odczuwać dyskomfort spowodowany hałasem? Czy czujesz czasami, że potrzebujesz się odciąć od całego świata?Chcesz, żeby wszyscy zostawili Cię w spokoju i nie mówili do Ciebie? Każdy z nas ma czasami taki dzień, kiedy potrzebuje wyciszenia. Osoby z autyzmem czują się tak na co dzień.

Większość z nas odczuwa w przykry sposób jedynie bardzo głośne dźwięki. Natomiast osoby z autyzmem bardzo często mają nadwrażliwość słuchową i nie radzą sobie z różnymi dźwiękami w codziennym życiu. Niektóre odgłosy wywołują u nich dyskomfort, inne nawet ból.

 

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Proponujemy żebyście w tym tygodniu, w ramach godziny wychowawczej celem poszerzenia wiedzy
nt. autyzmu, zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej materiałami

https://youtu.be/iY10l7pbe2o

https://youtu.be/RynrdZwYDso

https://youtu.be/TF0KoDG6rAQ

https://youtu.be/oTjbp03ei1w

A później sprawdź swoją wiedzę na  np.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/13,129662,13148,fakty-i-mity-na-...

 

Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

 

Z pozdrowieniami,

p.Ola (pedagog) i p.Karina (logopeda)