Wtorek, 23.4.2024
Name days: Ilona / Jerzy / Wojciech
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

EuroWeek – Szkoła Liderów

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Jedenaścioro uczniów naszej szkoły wraz z pięciorgiem uczniów z zaprzyjaźnionej SP w Ociążu oraz opiekunami w dniach od 15 do 19 września 2019 r. uczestniczyło w obozie szkoleniowym w ramach projektu edukacyjnego  EuroWeek – Szkoła Liderów. Dzięki temu programowi organizatorzy z ramienia Fundacji EuroWeek starają się dotrzeć do najzdolniejszej i najaktywniejszej młodzieży, aby rozwijać  w nich tak potrzebne we współczesnym świecie umiejętności społeczne jak autoprezentacja czy praca w zespole. Jednocześnie,  zajęcia prowadzone przez szkoleniowców fundacji z różnych stron świata stwarzają możliwość kształtowania sprawności językowych i komunikacyjnych. Zajęcia prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń, prowadzone są zawsze w języku angielskim i wymagają od uczestników komunikowania się przy pomocy tego języka.

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami spędzili czas obozu w Różance na Ziemi Kłodzkiej.  Wraz z nimi w obozie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z Warszawy, Baranowa, Gdyni, pracując zwykle w dwóch wiekowo dobranych grupach. Część spotkań miało na celu zaznajomienie uczestników z kulturą narodów, z których pochodzą wolontariusze. Były to prezentacje multimedialne wzbogacone komentarzem prowadzących, którzy przybliżali swój kraj opowiadając o swojej rodzinie, jej tradycjach, zwyczajach oraz stylu życia. Warsztaty teoretyczne przeplatane były aktywnościami ruchowymi w postaci tańców, zabaw czy gier. Mimo intensywności zajęć, które z małymi  15 minutowymi przerwami i przerwami na posiłki wypełniały każdy dzień obozu do godzin wieczornych, uczestnicy nie okazywali zmęczenia. Wręcz przeciwnie, w zajęciach uczestniczyli zwykle z dużym zainteresowaniem, zaangażowaniem i radością.

Udział w warsztatach wraz z uczniami innych szkół, współpraca w różnych zespołach, stwarzały możliwość zawierania nowych znajomości. Wspólne działania, twórcza praca i zabawa pozwoliły na integrację między-klasową w obrębie naszej grupy, a także międzyszkolną, co czyniło cały pobyt na obozie jeszcze ciekawszym. Jednym z punktów programu, była w trzecim dniu przedpołudniowa wycieczka do Międzygórza, połączona z krótkim zwiedzaniem tej miejscowości. W pozostałych dniach również korzystaliśmy ze spacerów w rejonie naszego ośrodka i podziwialiśmy widoki okolicznych gór i lasów. Wieczorami natomiast mieliśmy okazję podziwiać efekty pracy stworzonych losowo grup zadaniowych w formie  prezentacji, w których nasi podopieczni, mimo wcześniejszych obaw, aktywnie uczestniczyli ujawniając swoje umiejętności i talenty artystyczne, muzyczne i językowe. To, co początkowo wydawało się zbyt trudne, okazało się możliwym do wykonania i w efekcie przyniosło  wiele radości i satysfakcji.

To był dobry czas – doświadczyliśmy, że EuroWeek jest bardzo dobrą metodą rozwijania zainteresowań, doskonalenia sprawności językowych i umiejętności współdziałania z innymi. Pomaga też w pracy nad sobą, w pokonywaniu własnych słabości i przełamywaniu bariery strachu przed wypowiadaniem się w języku obcym, czy występem publicznym. Wolontariusze z wielkim zaangażowaniem starali się, aby zajęcia były ciekawe, a sam kontakt z nimi, możliwość rozmowy, był dla uczestników wielką atrakcją. Wypowiedzi naszych uczniów są podstawą, by twierdzić, że wrócili oni z obozu bardzo zadowoleni i chętnie pojechaliby tam jeszcze raz, a sądząc po łzach i wzruszających słowach przy pożegnaniu z innymi grupami, smutno im było opuszczać ośrodek w Różance.