Czwartek, 25.4.2024
Name days: Jarosław / Marek
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Dzień Języków Obcych

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

13 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Pomimo tego, iż dzień ten obchodzony jest przez Europejczyków we wrześniu, nasi uczniowie postanowili zorganizować je bliżej letnich wakacji. A wszystko po to, aby zachęcać dzieci i młodzież do wakacyjnych podróży, marzeń i interesowania się obcą kulturą i językami.

            W ramach Dnia Języków Obcych odbyły się w naszej szkole aż dwa konkursy, których rozstrzygnięcie miało miejsce podczas akademii. Uroczystość otworzyły Przedszkolaki ze swoim przedstawieniem „Chrząszcz brzmi w trzcinie”, które miało promować nasz piękny, lecz niezwykle trudny język ojczysty. Występ powstał pod okiem Aleksandry Hermanowicz, jako podsumowanie terapii logopedycznej w roku szkolnym 2018/2019. Następnie mogliśmy wysłuchać równie trudne do wymówienia „łamańce językowe” po angielsku i niemiecku. Uczennice zostały przygotowane przez panią Żanetę Telegę oraz panią Dominikę Walczak. Na sam koniec zostały wręczone nagrody dla zwycięzców konkursów. W II Szkolnym Konkursie na Najpiękniejszą Flagę Krajów Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych laureatami zostali: I miejsce - Patrycja Marciniak z kl. IV, II miejsce - Szymon Gaweł z kl. IV, III miejsce - Maja Gierszewicz z kl.IV. Drugi konkurs jaki miał miejsce w naszej szkole to: II Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych, a podium wyglądało tak: I miejsce - Weronika Banaszak z kl. VI, II miejsce - Maria Frankiewicz z kl. V, III miejsce - Joanna Rubas z kl. VI. Serdecznie gratulujemy!

            A teraz zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami o językach obcych. Jesteśmy pewni, że nie mieliście o nich pojęcia!

-     Język chiński zawiera około 50 tysięcy znaków. Aby czytać i rozumieć teksty w gazetach, wystarczy jednak poznać około 2 tysięcy znaków.

-     Najczęściej tłumaczoną na inne języki książką jest Biblia. Zgodnie z danymi podawanymi przez portal: www.wycliffe.org, na dzień dzisiejszy została przetłumaczona w pełni na 500 języków, w 1300 językach dostępny jest Nowy Testament i fragmenty Starego Testamentu.

-     Drugą najczęściej tłumaczoną książką są “Pinokio” Carlo Collodiego. Książkę przetłumaczono na ok. 240 języków.

-     W języku francuski samogłoskę „o” można wymówić na trzynaście różnych sposobów.

-     Xhosa (lub Khosa) to jeden z ważniejszych języków z rodziny bantu. Językiem tym posługuje się południowoafrykański lud Xhosa, a liczbę użytkowników szacuje się na około 5,6 miliona osób. Zalicza się go do języków mlaskowych, a więc takich języków, których cechą charakterystyczną jest… mlaskanie.