Saturday, 4.5.2024
Name days: Florian / Michał / Monika
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Spotkanie z Marią Konopnicką

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

    Maria Konopnicka napisała wiele wierszy o treści patriotycznej. Każde niemal wydarzenie ważne dla narodu polskiego, dla kultury polskiej, starała się upamiętnić wierszem, odezwą, mową. Chciała przez poezję uczyć, wskazywać ideały, bronić polskości. Gdy skatowano dzieci polskie we Wrześni w roku 1901, ponieważ nie chciały uczyć się religii po niemiecku, Konopnicka w wierszu wyraziła swój protest i starała się poruszyć opinie zagranicy przeciw temu okrucieństwu. W roku 1908 poetka napisała „Rotę”, którą  w chwilach podniosłych śpiewa cały naród. Patronka naszej szkoły w swoich utworach dużo uwagi poświęciła ukochanej ojczyźnie.

   W  listopadzie 2018 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Stąd pomysł, aby tegoroczne Święto Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Droszewie przebiegało w łączności z obchodami tak ważnego dla naszego narodu wydarzenia historycznego. Uroczysta akademia odbyła się 8 lutego 2018 r., a dzień wcześniej w ramach obchodów Święta Szkoły uczniowie klas IV - VII uczestniczyli                w wycieczce do teatru w Kaliszu. Celem wyjazdu był udział  w spektaklu pt. „Wojowniczka”.

  Słowa poetki zacytowane w przemówieniu Pani Dyrektor Lidii Bieli stały się inspiracją do zorganizowania w naszej szkole Gminnego Konkursu Literackiego „Ojczyste rymy – Limeryk”. Jury w składzie: Pani Agnieszka Kaczmarek – pracownik Biblioteki Publicznej w Nowych Skalmierzycach, Pani Bożena Bochen – pracownik biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej nr 9 im. 25 Dywizji  Piechoty Ziemi Kaliskiej, Pani Barbara Wąsik – instruktor teatralny i bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 9 im. 25 Dywizji  Piechoty Ziemi Kaliskiej oceniało teksty napisane przez uczestników konkursu.        W zakresie treści analizowano: zachowanie tradycyjnego schematu fabuły, zaskakujące zakończenie, nazwę własną w pierwszym wersie, narrację w trzeciej osobie, drugi wers zakończony kropką, ogólną urodę tekstu. W zakresie formy oceniano: właściwą liczbę wersów (5), utrzymanie piosenkowego rytmu i właściwe rymy. I miejsce w konkursie zajęła Julia Korzeniewska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Janusza Korczaka     w Kotowiecku. II miejsce zajęła Natalia Maciejewska ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich, a na III  miejscu znalazła się Zuzanna Czaplicka, także ze szkoły podstawowej w Nowych Skalmierzycach. Nagrody i dyplomy wręczyła laureatom konkursu Dyrektor Szkoły Pani Lidia Biela. Następnie z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy treści  limeryków, które nagrodzono w konkursie. W dalszej części spotkania słowa podziękowania skierowano do nauczycieli, którzy wspierali i inspirowali swoich uczniów podczas pisania limeryków: Pani Urszuli Adrian, Pani Darii Musiał, Pani Beaty Hadryan – Grzywnej i Pani Dominiki Walczak.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszego konkursu, w szczególności Pani Dyrektor, Jury, Radzie Rodziców, nauczycielom i uczniom. Warto podkreślić, że dzięki twórczej aktywności młodych poetów mogliśmy na nowo odkryć sens słów wypowiedzianych przez Johna Keatinga, wyjątkowego nauczyciela i bohatera książki pt. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów":

„Zdradzę wam tajemnicę: nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna. Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego, a człowiek ma uczucia. Medycyna, prawo, finanse czy technika to wspaniałe dziedziny, ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości."

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości z udziałem pocztu sztandarowego, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno – muzyczny na temat: „Obrazki z życia Marii Konopnickiej”.