Poniedziałek, 18.10.2021
Name days: Hanna / Julian / Łukasz
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

„WYBIERAM WODĘ!” OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Droszewie kolejny już raz aktywnie angażuje się w akcje dotyczące zdrowia i higieny, bezpieczeństwa oraz szeroko rozumianej ekologii. Tym razem klasa III (11 uczniów) z wychowawcą  postanowiła szczegółowo zgłębić  temat  dotyczący wody i jej roli w życiu organizmów żywych. W ramach Ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Wybieram wodę”- wspólnej inicjatywy Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii, przeprowadzono cykl zajęć edukacyjnych w ramach centrum przyrodniczego oraz pozalekcyjnych zajęć świetlicowych. Powołano Klub Małego Naukowca, który w listopadzie        i grudniu 2016r. eksperymentował szukając odpowiedzi na wiele pytań   z dziedziny chemii i fizyki. Sprawdzano właściwości wody i innych substancji, produktów, które zwykle używane są w gospodarstwie domowym. Woda posłużyła do wykonania wodnego mikroskopu i lupy, kleju oraz „wyczarowania” kolorowej wody, wulkanu i „wodnego jo-jo”. Dzięki wodzie udało się „ożywić”- nawodnić marchewkę i niejednego ucznia. Przecież wiadomo, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo istotne dla zdrowia i naszego funkcjonowania! Akcja ta skierowana była głównie do młodszych kolegów i koleżanek z przedszkola (9 osób). Dzięki wspólnej pracy, wymianie spostrzeżeń, analizie wniosków dzieci zapamiętały jak wielkie znaczenie ma woda w przyrodzie.

O wpływie wody na zdrowie przedszkolaka rozmawiała z rodzicami zaproszona do współpracy szkolna pielęgniarka- p. Beata Zielińska. Podczas spotkania – 08.12.2016r. promowała korzyści płynące z picia wody, która powinna stanowić podstawowy napój w diecie dzieci. Zwróciła też uwagę na potrzebę mycia rąk, warzyw, owoców oraz skutkach odwodnienia organizmu i wszelkich stanach chorobowych. W tym dniu dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na temat istoty wody         w naszym życiu, o konieczności racjonalnego gospodarowania i jej oszczędzania. 

09.12.2016r. dzieci z klasy III oraz 6-latki z przedszkola wspólnie zastanawiały się nad znaczeniem wody dla człowieka i wykonały plakat „Wodnej Dziewczynki- Kropelki”. Dowiedziały się że nasze ciało składa się właśnie z wody i że woda spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Poszukiwano warzyw i owoców, które równie dużo zawierają  w sobie wody. Na podsumowanie zajęć stworzono gazetkę tematyczną      w szkolnej stołówce. Oczywiście podczas całej akcji towarzyszyła dzieciom woda, którą piły z wielkim smakiem. Z eko-wiedzą i eko- kolorowankami, zachęcającymi do oszczędzania wody w każdym domowym gospodarstwie, dzieci stały się z pewnością „małymi ekspertami” w zakresie zdrowia            i wody. Teraz hasło „WYBIERAM WODĘ” będzie nie tylko słyszane          w klasie III!

(M. K. )