Czwartek, 28.3.2024
Name days: Aleksandra / Renata / Joanna
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie

Nadmorska przygoda uczniów z Droszewa i Kotowiecka

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Od 6 – 10 maja 2013r. 44 uczniów ze szkół w Droszewie i Kotowiecku przeżywało nadmorską przygodę w Łebie. Harmonogram wyjazdu prezentował się niezwykle interesująco. Już pierwszego dnia pobytu dzieci zwiedziły miasto, którego początki sięgają X wieku. Kolejne dni upływały na poznawaniu wybrzeża i okolic Łeby. Ciekawym doświadczeniem było dla naszych uczniów poznawanie fauny i flory Słowińskiego Parku  Narodowego podczas wyprawy na ruchome wydmy. I mimo, że długość trasy wynosiła ponad 15 km, niestrudzeni wędrowcy pokonali ją bez trudu podziwiając uroki lasów, łąk, torfowisk i jeziora Łebsko.

  Wiele radości sprawił uczestnikom wyjazdu pobyt w Sea Parku w Sarbsku. Jest to jedyny w Polsce park związany tematycznie z kulturą i historią Pomorza. Wśród wielu atrakcji przygotowanych w parku dla dzieci znalazły się: fokarium z fokami szarymi         i kotikami południowoamerykańskimi, oceanarium prehistoryczne 3D z kinem 5D, park miniatur latarni morskich, muzeum marynistyczne z dużą ilością eksponatów o wysokiej wartości historycznej i makiety zwierząt morskich.

   Dla kilkunastu uczniów wyjazd na zieloną szkołę był okazją, by ujrzeć polskie morze po raz pierwszy. Dlatego przed obliczem Neptuna i jego świty uroczyście przeszli chrzest morski, podczas którego zostali poddani ciężkim próbom. Na dowód oddania Neptunowi uczestnicy ceremonii złożyli przysięgę, by wreszcie wejść  w poczet wilków morskich.

   Pobyt na zielonej szkole stwarza możliwości realizacji tych celów, które trudne byłyby do podjęcia w normalnych szkolnych warunkach. Dlatego też program edukacyjny opracowany przez opiekunki uczniów ściśle powiązano z programem działań wychowawczych, który celowo skoncentrowany został wokół pojęć związanych z: poznawaniem zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, integracją uczniów, czynną rekreacją, łączeniem zabawy z nauką oraz nabywaniem przez uczniów umiejętności pracy w grupie.

  Podczas zajęć wychowawczych uczestnicy zielonej szkoły mogli podzielić się swoimi emocjami i refleksjami. Ponadto zajęcia dydaktyczno – wychowawcze oraz wspólne spędzanie wolnego czasu były doskonałą okazją do integracji uczniów z sąsiednich szkół, sprzyjały wytworzeniu korzystnych relacji nauczyciel – uczeń, a wychowawcom dały możliwość głębszego poznania swoich wychowanków, ich zainteresowań               i  predyspozycji.

Wspólnie spędzone chwile, niezapomniane doznania i uroda Bałtyku na zawsze zapadną w pamięć uczestników wyjazdu.